Zaczytani lubią czytać i głośno o tym mówią

Od początku działań prowadzi ich hasło: Oddaj książkę stwórz bibliotekę - zainspiruj innych.

Misją Fundacji jest wsparcie dzieci, młodzieży oraz dorosłych przebywających w szpitalach oraz promowanie czytelnictwa.

Na co dzień tworzy ją czwórka przyjaciół, którzy z wielką pasją i siłą działają, by odmienić codzienność w szpitalach. Jednak co roku angażują setki osób działających, aby wspólnie inspirować i pomagać. Dzięki społecznemu poruszeniu pod swoimi skrzydłami mają ponad 400 szpitali.

24 kwietnia ruszają z Wielką Zbiórką Książek, która potrwa do 21 maja. Mieszkańcy Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia będą mogli przez niemalże miesiąc oddawać książki zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

W tym czasie powstanie również szlak złożony z zaczytanych ławek. Ławki w kształcie książek staną na ulicach Warszawy i Wrocławia.

Jest to nie tylko realizacja niezwykle ważnego celu naszej Fundacji, jakim jest szerzenie czytelnictwa, ale przede wszystkim podziękowanie Wszystkim za tak imponujące zaangażowanie w poprzednich edycjach Wielkiej Zbiórki Książek.

Zaczytany Szlak będzie elementem przestrzeni miejskiej i wpłynie na jej ożywienie, a jednocześnie będzie identyfikowany z artystą i sponsorem.

Znane postaci z polskiego świata mediów, muzyki i filmu oraz uznawani na całym świecie artyści malarze zbudowali Zaczytany Szlak. Stworzyli swoje własne Zaczytane Ławki, które staną w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, by przypominać mieszkańcom i turystom, że świat z książką jest ciekawszy.

Dobór artystów był możliwie jak najszerszy, aby ze wszystkich stron zaprezentować bogactwo i różnorodność kultury. W realizację szlaku zaangażowało się bardzo wielu znanych artystów ze świata sztuki, filmu, muzyki, literatury i mediów. Część artystów podjęła wyzwanie malując ławki ręcznie - tworząc małe dzieła sztuki. Inni stworzyli projekty graficzne, które zostały naniesione na bryły ławek.

Zaczytane ławki inspirują, opowiadają swoje indywidualne historie i przypominają o tym jak ważna jest kultura i sztuka w naszym codziennym życiu

Projekty zaczytanych ławek stworzyli między innymi Andrzej Mleczko, Magda Mołek, Łukasz Jemioł, Dawid Kwiatkowski, Kasia Klich, Mela Koteluk, Etgar Keret, Katarzyna Pakosińska, Mateusz Damięcki, Małgorzata Ostrowska, Beata Pawlikowska, Joanna Sarapata, Józef Wilkoń, Kabaret Paranienormalni, oraz Joanna Jabłczyńska.


Więcej o programie i działaniach czytelniczych można znaleźć na stronie: www.zaczytani.org

www.facebook.com/zaczytani.org

Nowy program Biblioterapii w szpitalach

Ponad1000

punktów zbiórek w pięciu miastach

404

Zaczytane biblioteki Dla małych i dużych pacjentów

Ponad250 tys.

zebranych książek