Jury

Kapituła Nagrody w Kategorii Tekst

Zdjęcie - Agnieszka Karp-Szymańska

Agnieszka Karp-Szymańska przewodnicząca

Z wykształcenia filolog polski i menadżer kultury, a także UX Designer, absolwentka podyplomowych studiów Literatura dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim. Od blisko 10 lat związana z branżą internetową, marketingiem internetowym, ale przede wszystkim tematyką dziecięcą. Współtwórca i prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl, popularnego portalu dla rodziców i dzieci, a także założycielka Fundacji, która ma za zadanie rozszerzyć działalność portalu o akcje na rzecz rozwoju dzieci wykluczonych społecznie. Od 2014 r. członek rady programowej i jeden z producentów ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Zdjęcie - Renata Piątkowska

Renata Piątkowska

Autorka książek dla dzieci i młodzieży, które po licznych wznowieniach cały czas są obecne na rynku. Wydała do tej pory ponad 30 tytułów. Kilka jej książek znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz za całokształt twórczości literackiej dla dzieci otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz i Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2012. W 2015 r. uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Zdjęcie - Rafał Witek

Rafał Witek

Autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Maja na tropie jaja”, „Klub latających ciotek”, serie „Bzik & Makówka” oraz "Szczurki"). Współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, portalem Qlturka.pl, miesięcznikiem dla rodziców "Twoje dziecko" i warszawskim chórem dziecięcym MILLE VOCI. Laureat konkursów wydawnictwa ZNAK, Przeglądu Piosenki Aktorskiej i fundacji ABCXXI na twórczość dla najmłodszych. Zdobywca nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego "Koziołek 2015". Z wykształcenia anglista.

Zdjęcie - Jarosław Gugała

Jarosław Gugała

Dziennikarz. W latach 90. dyrektor I Programu TVP oraz Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Od 2003 dziennikarz Telewizji Polsat. Prowadzący wieczorne wydanie „Wydarzeń” w Telewizji Polsat News, komentator i publicysta Polsat News. Był szefem „Wydarzeń” oraz Pionu Publicystyki i Informacji. Współpracuje jako dziennikarz z wieloma tytułami prasowymi i rozgłośniami radiowymi. W latach 1999-2003 dyplomata – ambasador RP w Urugwaju. Absolwent iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów doktoranckich z ekonomii w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Kapituła Nagrody w Kategorii Ilustracje

Zdjęcie - Katarzyna Nowowiejska

Katarzyna Nowowiejska przewodnicząca

Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pod koniec studiów rozpoczęła współpracę z gdańskim studiem animacji Grupa Smacznego, gdzie poznała technologię produkcji filmów animowanych. Jest współtwórcą dekoracji do magicznego świata Mami Fatale – bohaterki kulinarnej serii animowanej dla dzieci, wyprodukowanej przez Grupę Smacznego i Studio Miniatur Filmowych. Po latach pracy w świecie animacji poświęciła się ilustrowaniu książek dla dzieci. Współpracuje z wieloma wydawnictwami w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Tworzy ilustracje do książek, aplikacji mobilnych i filmów animowanych.

Zdjęcie - Bohdan Butenko

Bohdan Butenko

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Sztuk Plastycznych. W roku 1956 rozpoczął ilustrowanie książek (zarówno w kraju, jak i za granicą), został także autorem szeregu własnych, kultowych produkcji. Z tych najbardziej znanych należy wymienić: „Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!!”, „Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami”, „Bałwanka Gapiszona”, „Gapiszon i krokodyl”, „To ja, Gapiszon”, „KrUlewna Śnieżka” oraz wiele innych, w tym cykl o Kwapiszonie. Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży – „Miś”, „Płomyczek”, „Płomyk”, „Świerszczyk”. Jego ilustracje pojawiały się także w „Świecie Młodych”, a przygody Gapiszona zostały zekranizowane. Był laureatem wielu nagród w Polsce i za granicą, otrzymał m.in. Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Kawaler Orderu Uśmiech. Zmarł 14.10.2019 r.

Zdjęcie - Aleksandra Krzanowska

Aleksandra Krzanowska

Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ilustrator, grafik, wydawczyni książek dla dzieci. Od zawsze zainteresowana książką i ilustracją, szczególnie tą skierowaną do najmłodszego czytelnika. Zilustrowała kilkanaście książek dla dzieci, m. in. „Owadzie opowieści” Jana Sienkiewicza, które były nominowane do nagrody PTWK w 2008 roku. Wykonuje również ilustracje do podręczników i wydawnictw edukacyjnych.

Zdjęcie - Elżbieta Śmietanka–Combik

Elżbieta Śmietanka–Combik

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie oraz Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obroniła dyplom z wyróżnieniem u prof. Romana Banaszewskiego w 1992 r. Tematem jej pracy dyplomowej były ilustracje do ,,Niezwykłych przygód Barona Münchhausena”, które ukazały się drukiem. Od tego czasu zilustrowała wiele podręczników szkolnych i książek dla dzieci. Techniki tradycyjne łączy z programami komputerowymi, które dają wiele możliwości. Współpracuje jako wolny strzelec z wieloma wydawnictwami w Polsce i za granicą.

W obu Komisjach zasiądzie także przedstawiciel JMP